Fiber altyapı sorgulama, Fiber internet sorgulama

Fiber altyapı sorgulama, Fiber internet sorgulama

Fiber internet altyapı sorgulama nasıl yapılır?

Fiber optik kablo döşemenin verdiği maliyet yükseliği çoğu bölgede bulunmamaktadır. Gittikçe yaygınlaşarak verilen fiber internet bağlantıları mahalleye kadar çekilip sokak veya caddelere dağıtılmadığında imdada VDSL internet yetişir. Fiberin ucuna bağlanarak eve kadar verilen VDSL internet hizmeti ile aynı fiber optik kablolardan alabileceğiniz 100 Mbps hızlara erişebilirsiniz.

Fiber altyapı sorgulama, Fiber internet sorgulama

Fiber altyapınızı altyapı sağlayıcının kendi siteleri üzerinden sorgulayabileceğiniz gibi harici siteler üzerinden de sorgulama ve fiber internet kampanyalarına başvuru yapabilirsiniz. Aşağıda 2 tane sorgulama butonu göreceksiniz. Bu butonların biri sadece fiber altyapı sorgulama yaparken diğeri fiber internet sorgulama ve diğer Adsl ve Vdsl paketleri de sorgulayacaktır.

Fiber var mı, evimde fiber var mı?

Fiber sorgusuTümünü sorgula

Not: Yukarıdaki fiber sorgulama ekranları Kablonet altyapı sorgulamayı kapsamaz.

Fiber altyapı sorgulama sonucu

Eğer binanızda sorgulama yapıldığında sonuç alabildeyseniz fiber kullanımı yapabilirsiniz. Fiber altyapısı olan ev ve binalarda şu hizmetler alınabilir;

  1. Türk Telekom Fiber (Ttnet)
  2. Turkcell Superonline Fiber
  3. Millenicom Fiber (Doping Fiber)
  4. TurkNet VDSL
  5. Vodafone Süpernet Fibermax
  6. Digiturk Fiber
  7. Dsmart Fiber

Yukarıdaki firmalar ile Kablonet altyapısı ayrı şebekeler üzerinden çalışır. Normalde Türk Telekom altyapısı veya Superonline altyapısı diğer firmalar tarafından da kullanılabilirken Kablonet (Uydunet) sadece kendi üzerinden işlem yapılmasına izin vererek diğer sağlayıcılara ortak kullanım sunmaz. Tıpkı diğer fiber internetler kendi içlerinde Churn yapabilir ama Kablonet ile hat değiş tokuşu yapamayacağı gibi.

Fiber altyapı sonuçsuz;

Eğer “Fiber Altyapı Sorgulama” yaptığınızda sonuç olumsuzsa diğer altyapıları kontrol etmelisiniz. Tüm altyapı sorgusu yaparak Adsl ve VDSL internet altyapı kontrolü sağlayabilirsiniz. Çoğu bölgelerde fiber optik kablo döşenmemiş olsa bile bakır kablo döşenen bölgelerde Adsl internet hizmeti alınabilir.

VDSL kampanyalardan yararlanmak içinse bölgeden geçen bir fiber hat olmalı. Hattın bitiş noktası ile evin arasında bakır kablo varsa fiber üzerinden VDSL dediğimiz yüksek hızda internet alınabilir.

Adsl kullanıyordum şimdi fiber geldi

Adsl internet kullanan aboneler fiber altyapı geldiğinde tarife değişikliği yapar gibi taahhütlerini bozmadan fiber internet geçişi yapabilir. Modeminiz ADSL+2 uyumlu değilse yeni bir modem almalısınız. Adsl modemlerde fiber hat çalışmayacaktır. Yine aynı şekilde VDSL paketlerinde de Adsl modem ihtiyacınızı görmez.

VDSL altyapı olduğunu nasıl anlarım?

Altyapı sorgulama yaptığınızda karşınıza çıkan hız 16 Mbps üzeri 100 Mbps altındaysa VDSL var demektir.

About the Author
Call Now Button- Bizi Şimdi Arayın!